Wyprawa na Kilimandżaro – użyj wyobraźni, aby wykreować rzeczywistość

 

Zamknij oczy.

 

Wyobraź sobie rozgrzane słońcem stepy Afryki i samotnie wznoszącą się nad nimi, delikatnie osnutą chmurami górę. To uśpiony wulkan – Kilimandżaro. Dumny i tajemniczy, tak niezwykły w otoczeniu nizin, budził grozę wśród koczowniczych plemion. Niektóre nazywały go Górą Złych Duchów, inne oddawały mu boską cześć jako Górze Światłości.

Wyobraź sobie drogę prowadzącą na szczyt. Twoim celem jest Uhuru Peak. Uhuru w języku suahili oznacza wolność. To obietnica, której nie możesz się oprzeć.

Wyobraź sobie, jak z każdym krokiem oddalasz się od swojej codzienności i problemów, kreując nową rzeczywistość, tak inną, bajkową. Z każdym odcinkiem przenosisz się w kolejną krainę czarów. W jednej z nich otaczają cię rozległe obszary sawanny, pola uprawne i plantacje kawy oraz bananów. W kolejnej wiecznie zielone lasy deszczowe i zamieszkujące je stworzenia. W następnej osnute magią łąki i wrzosowiska. Później doświadczasz tego niezwykłego, intensywnego uczucia pustynnej przestrzeni, gdzie twoich myśli nie ogranicza nic poza skałami i porastającym je gdzieniegdzie mchem. W końcu wkraczasz do magicznej krainy śniegu i lodu.

Wyobraź sobie, co czujesz, kiedy stoisz na dachu Afryki, a jej bajeczne i dzikie piękno leży u twych stóp. Teraz wiesz, że nie ma już dla ciebie rzeczy niemożliwych, prawda?

 

 

To jeszcze nie wszystko. Nie otwieraj jeszcze oczu.

 

Wyobraź sobie Afrykę marzeń. Skąpane w równikowym słońcu, falujące niczym zielone morze trawiaste stepy, po których kroczą stada dzikich zwierząt. To Serengeti, co w języku Masajów oznacza niekończąca się równina. Odnalezione tu ślady hominidów dowodzą, że twoi dwunożni przodkowie przemierzali ją już 3,6 miliona lat temu. To jedno z tych nielicznych miejsc, gdzie możesz spojrzeć na świat widziany ich oczami. Pierwotny, tętniący życiem z dala od szarości trosk i betonu.

Wyobraź sobie safari w wielkim sanktuarium natury. Park Narodowy Serengeti to dom wylegujących się w słońcu lwów, przyczajonych w trawach lampartów, buszujących w gąszczu bawołów, skubiących korony drzew żyraf, szarżujących słoni i leniwie taplających się w bajorkach hipopotamów. Oczami wyobraźni zobacz te i inne zwierzęta cieszące się swobodą nieograniczoną ścianami klatek.

 

Wyobraź sobie, że odczuwasz tę samą, nieskrępowaną wolność.

 

Safari

 

Wyobraź sobie wynurzający się spośród tych nieskończonych trawiastych równin krater. Wyobraź sobie, jak wyboistą drogą zjeżdżasz na jego dno, które jest jednym z największych skupisk zwierząt na świecie. Wielki martwy wulkan Ngorongoro, czyli Wielka Dziura w języku Masajów, nie bez powodu nazywany jest „ósmym cudem świata”. To pełne wody i pożywienia schronienie dla około 30 tysięcy ssaków: antylop, zeber, hipopotamów, hien, gepardów i wielu, wielu innych zwierząt, które żyją tu niemal całkowicie odizolowane od swych krewnych z równin. Wyobraź sobie, że odpoczywasz nad jeziorem podziwiając dystyngowane flamingi, które z wdziękiem i elegancją brodzą w mieniącej się blaskiem słońca wodzie.

 

Wyobraź sobie, że stajesz się częścią tego niezwykłego mikrokosmosu, zapominając o świecie zewnętrznym.

 

Żyrafa Afryka

 

Wyobraź sobie spotkanie z rdzennymi mieszkańcami Czarnego Lądu, koczowniczymi członkami najsłynniejszego plemienia Afryki Wschodniej – Masajami. To potomkowie afrykańskich wojowników, dumnie strzegący swych tradycji, wierzeń i języka. Wyobraź sobie, że możesz z nimi porozmawiać, skosztować ich potraw, poznać ich zwyczaje, tak bardzo różne od wszystkiego, czego doświadczasz na co dzień.

 

 

Wyobraź sobie otoczone tropikalną przyrodą miasto na egzotycznej wyspie, która kojarzy ci się z tymi fantastycznymi opowieściami o poszukiwaczach przygód, wędrownych kupcach, żeglarzach i piratach. Właśnie takim miejscem jest Zanzibar. Jego kultura łączy wpływy afrykańskie, arabskie, perskie, hinduskie i europejskie. Wyobraź sobie magię, której doświadczasz kosztując tej mieszanki. Wyobraź sobie, jak spacerujesz zanzibarskimi ulicami, idąc śladami podróżników i odkrywców Czarnego Kontynentu. Poznajesz słodko-gorzką historię o wspaniałym rozkwicie kultury i o dramatach niewolników, przez setki lat wywożonych z tutejszego portu. Wyobraź sobie tę niesamowitą atmosferę, którą tworzą zachwycające zabytki, rajska przyroda i uśmiechnięci, niezwykle gościnni mieszkańcy wyspy.

 

Uwierz mi, że jeszcze nie chcesz otwierać oczu.

 

Teraz wyobraź sobie błogie lenistwo na bajecznych plażach „cynamonowej wyspy”. Wybrzeża bujnie obrosłe palmami, biały piasek, kryształową taflę oceanu, rafy koralowe i liczne wraki zachęcające poszukiwaczy skarbów do nurkowania. Wyobraź sobie promienie słońca na twojej skórze, zapach ciepłego, afrykańskiego wiatru i przynoszący ulgę chłód zachwycającej turkusowej wody.

 

Pongwe_Beach_Zanzibar

 

Otwórz oczy.

 

Wyobraźnia słynie z tego, że nas ogranicza. Czas doświadczyć tego wszystkiego na własnej skórze. Zobaczyć, dotknąć, poczuć, posmakować. Czas wyruszyć na Kilimandżaro, wybrać się na safari. Czas zmierzyć się z przygodą, a potem odpocząć na rajskich plażach Zanzibaru. Czas, aby twory wyobraźni stały się rzeczywistością.

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *